Gen horolezectví

Napsal Super User. Posted in Dynamo 42

Tým britských lékařů a genetiků prověřil 25 špičkových horolezců, kteří dokázali proniknout nad hranici 7000 m n.m., do tzv. "zóny smrti". Genetické vyšetření ukázalo, že drtivá většina vynikajících himalájských horolezců nese ve své dědičné informaci zvláštní variantu genu kódujícího enzym, jenž má v lidském těle za úkol vyrábět hormon zvaný angiotenzin II. Někteří lidé mají gen o něco delší, jiní zdědili po rodičích kratší variantu. Mezi obyčejnými smrtelníky jsou obě varianty genu zastoupeny rovnocenně a nezdá se, že by nositelé některé varianty byli v nějaké výhodě.

Expedice Gasherbrum I. a II.

Napsal Super User. Posted in Dynamo 42

Uskutečnila se v termínu 12.6 - 2.8.1997.

         Do Pákistánského Karakorám nás 12.6. z Prahy odletělo dvanáct. Vedoucí expedice- Josef Rybička + jedenáct členů - Juraj Kardhordo, Vladimír Myšík, Pavel Plšek, Zdněk Hrubý, Stanislav Šilhan, Jiří Šmíd, Tomáš Bradáč, Ladislav Kamarád, Luboš Pavlík, Miroslav Palacký, a Ladislav Drda.

DOLOMITENLAUF 1998

Napsal Super User. Posted in Dynamo 42

18.1.1998   26. DOLOMITENLAUF

         Pro nedostatek sněhu se nejel závod v okolí Lienzu, ale byl přemístěn do horského údolí Lesachtal, vzdáleném 40km od Lienzu. Start i cíl byl v Obertilliachu a vlastní závod, který byl zkrácen na 45 km probíhal v údolí kolem vesnice a sedla Kartitscher. O co byl závod zkrácen o to více bylo přidáno na převýšení, trasa závodu měla převýšení 600m. Pro nás, kteří jsme byli poprvé na lyžích v tuto zimu to byl skvělý zážitek.

         Účastníci závodu:R.Klaus, L.Bernátová, M.Hasalová, Z.Kopřiva, M.Kopřiva, O.Matela.