Kombinovaný úvazek
Zapsal: Bolek & John, 31.10.2002 11:10:17
Převzato ze serveru Lezec.
V tomto díle se chceme zabývat způsoby navázání na kombinaci prsního a sedacího úvazku. Dále jen kombinovaný úvazek. Popisujeme jen několik nám nejbližších a nejběžnějších metod. Jsou ale známé i jiné variace.
-
Na kombinaci bederního (sedacího) a hrudního (prsního) úvazku (kombinovaný úvazek) - většinou nejbezpečnější způsob a ve visu lepší než celotělový.
-
Na samotný bederní úvazek - v jednom případě vhodnější a ve dvou tolerovatelný.
-
Na celotělový úvazek - obtížněji seřiditelný a poloha po pádu je většinou horší než u kombinovaného úvazku.
-
Přímo na lano - historické navázání; dnes spíš hodně nouzové; ve visu rychle smrtící.
-
V dřívějších dobách i na hrudní úvazek. Současné hrudní úvazky (na zádech překřížené popruhy) však samostatné použití neumožňují!!! Prameny uvádějí že po 1 min.visu je ohrožen život visatce.
KOMBINACE BEDERNÍHO A HRUDNÍHO ÚVAZU - Kombinovaný úvazek
Tento způsob navázání považujeme v současné době za nejvhodnější pro většinu lezeckých nebo horolezeckých aktivit. Poskytuje oproti použití samotného bederního úvazku větší bezpečí, ale povětšinou také menší pohodlí a z hlediska řešení lezeckých situací i horší umístění těžiště. Také vadí přes ramena při natahování.
O to lepší je situace při zachycení pádu, zejména nečekaného, nekontrolovaného nebo delšího než 8 m. Lezec je navázán nad těžištěm těla. Díky tomu kombinovaný úvazek ve většině případů stabilizuje tělo při pádu v optimální poloze. Výjimku tvoří zachycení nohy do lana a následná rotace, ale i v tomto případě je kombi úvaz lepší. Naopak při používání samostatného bederního úvazu hrozí, při výše zmíněných pádech, poškození páteře, tzv. dorsální kompresí obratlů. Při přetočení těla hrozí náraz hlavou o skálu . Tato skutečnost je potvrzena testy , ale i smutnou praxí.
Podle doporučení MK ČHS smí děti do 12 let lézt jen v kombinovaném nebo celotělovém úvazku a u dětí do 15 let se to důrazně doporučuje.
Známe tři situace, kdy je použití samotného sedacího úvazku vhodné nebo tolerovatelné:
a) vhodnější - chůze nebo jízda po ledovci bez těžkého batohu. Lepší umístění těžiště z hlediska zachycení pádu do trhliny a následných záchranných prací .
b) tolerované - sportovní cesty s bezpečným jištěním vzdáleným max.3 m, kde vás jistí zkušený a bdělý jistič dynamickým způsobem. Použití přilby je nutné. Při zachycení lana nohou rotujete a trefujete hlavou podklad (ne ve střechovitých převisech).
c) tolerované - umělé lezecké stěny. Zkušený jistič je opět nezbytný a přilba doporučovaná.
SEŘÍZENÍ VELIKOSTI KOMBINOVANÉHO ÚVAZKU


-
Bederní úvazek pevně dotáhneme přes pas nad boky. Za nohavičky má jít vsunout dlaň, ale nemá jít otočit kolmo k nohavičkám.
-
Hrudní úvazek nastavíme tak, aby navazovací oka byla od sebe vzdálena (při výdechu) na šířku tří prstů. Výjimku tvoří navázání v přímce.
-
Ženy by měly mít navazovací oka hrudního úvazku nad poprsím.V opačném případě hrozí při pádu pohmoždění.
-
Popruhy úvazku mají být řádně srovnané; nepřetočené; přezky zajištěné dle piktogramu výrobce. Ten je povinně našit na úvazku dle normy EN12277 odst. 7.
-
Před použitím úvazku vizuálně zkontrolujte nepoškozenost popruhů, přezek, švů i správnost navázání svého a spolulezce.
-
Při navazování se prosím soustřeďte na tuto činnost a nerozptylujte se. Úrazů a historek na téma nedovázaného uzlu je víc než drobných v mé kapse.
NASTAVENÍ TĚŽIŠTĚ

-
Místo uvázání nastavujete tak, aby při visu ve volném prostoru svíral trup se svislou osou (lana) úhel cca 20 stupňů.
-
Vis by měl být pohodlný i po uvolnění břišního svalstva; popruhy úvazků nepřekroucené; hlavní tíha spočívající v sedacím úvazu; prsní úvaz tělo fixuje ve zpřímené poloze.
-
Doporučujeme individuálně vyzkoušet před používáním. Zejména si vžít délky smyček tvořící navazovací systém.
-
Nejčastější chyby:
-
lezec visí hlavní vahou v prsním úvazku - smrtelně nebezpečné!!! Prsní úvazek zaškrcuje cévy v podpaží a omezuje krevní oběh a okysličování životně důležitých orgánů. Vzniká tzv. ortostatický šok, který již po 10 min vážně ohrožuje život.
-
lezec ve visu svírá větší úhel než 20 . Po pádu tak může dojít k většímu přetočení a ohrožení páteře, hlavy. Při nepřirozených polohách ve visu jsou také ohroženy správné oběhové funkce.
-
Dále popíšeme stručně několik způsobů spojení bederního a hrudního úvazku. Platí však zásadní pravidlo – způsob navázání udává výrobce a je povinen v informacích dodávaných z úvazkem uvést: "vysvětlení bodů upevnění lana a jakým způsobem má být lano uvázáno" - .ČSN – EN 12277 kapitola 6 odst .e.
Povinné sdělení výrobce v dodávaných informacích o úvazku je jediný nám známý právně závazný způsob použití.

-
Neznáme lepší způsob navázání , výrobci je většinou předepisovaný v dokumentaci k úvazkům.
-
Výhody:
-
možnost odvázání hrudního úvazku ( převlíkání bundy) za stálého zajištění
-
lezecké lano zkrátíte pouze o navazovací uzly
-
poměrně jednoduše, přestavením středního vůdcovského uzlu, lze nastavit správné těžiště
-
po odvázání se z lana stále zůstává kombinovaný úvazek spojen a umožňuje další rychlé použití (slaňování, záchranné práce atd.)
-
dobře fixuje stálou polohu hrudního úvazku po odvázání se z lana
-
dobrá vizuální kontrola.
-
-
Nevýhody:
-
potřeba další spojovací navazovací smyce
-
další prvek vnáší do systému možnost dalších chyb
-
-
Pro vytvoření dvou ok spojujících prsní a sedací úvaz použijeme vůdcovský uzel a smyčku pak spojíme nad hrudním úvazkem protisměrným uzlem (UIAA uzel, očková spojka). Rakouská škola zde uznává i další vůdcovský uzel.
-
Jsou dvě varianty v umístění ukončovacího uzlu: nad hrudním úvazkem (zde vyfocená) a mezi bederním úvazkem a centrálním vůdcovským uzlem. Pokud je ukončovací uzel nad hrudním úvazkem, lze si převléci bundu bez úplného odvázání se z jištění.
-
K spojení úvazů používáme jedině normovanou smyčku s minimální nosností 15 kN. To znamená popruh s min třemi značkovacími nitěmi nebo kulatou smyci průměru min. 9mm.
-
Za vhodnější považujeme popruh dle ČSN EN 565 minimálně se třemi značkovacími nitěmi.
-
Lano navazujeme tak, že prochází oběma oky spojovací smyčky (přes vůdcovský uzel).
-
Jako navazovací uzel je možné použít osmičkový nebo devítkový uzel (viz. MU 3).

-
Jedná se o jeden ze způsobů navázání přímo na lano bez vloženého mezičlánku.
-
Výhody:
-
navázání přímo na lano bez mezičlánku - může vyloučit chybu v navazovací smyčce
-
možnost odvázání hrudního úvazu ( převlíkání bundy) za stálého navázání na bederním úvazku
-
dobrá vizuální kontrola
-
-
Nevýhody:
-
velká spotřeba lana na navázání - 2 až 2,5 m
-
příliš objemný uzel; může překážet při lezení
-
složité vázání a seřizování výšky těžiště
-
při použití polovičních lan nebo dvojčat vzniknou dva objemné uzly
-
-
Postup vázání: nejprve uvážeme osmičkovým uzlem oko na bederní úvazek - uzel neutahujeme – volný konec provlékneme oky hrudního úvazu a protisměrně zkopírujeme osmičkový uzel – srovnáme prameny a dotáhneme – zavážeme pojistný uzel
-
Pro vázání uzlu platí obecná pravidla , viz MU 3
-
Existuje také varianta dvojitého provazovaného osmičkového uzlu (Lienerth R. Montana+ Jaro, léto 2002, str.28,29 a její oponentura V.Procházky ml. Montana 4-02). Nevýhoda - úplné odvázání se při sundávání hrudního úvazku.
-
Podobnou variantou je použití trojitého protisměrného vůdcovského uzlu Ten si ovšem zachovává své neduhy – přílišné dotažení po zatížení a větší snížení nominální pevnosti lana. Je však podstatně menší a uváže se snáz a rychleji.
DVOJITÁ DRAČÍ SMYČKA

-
Toto navázání lze za dodržení navazovacích pravidel považovat za bezpečné, ale právě kvůli možnostem omylu při vázání a používání jej nedoporučujeme.
-
Výhody:
-
snadné rozvázání po zatížení
-
menší spotřeba lana než u osmičky
-
-
Nevýhody:
-
možnost uvázání nesprávné varianty uzlu!!! - při zatížení se stáhne oko na prsním úvazu, na který se potom přenáší hlavní zatížení; viz objev HO Sakal a rozbor od V.Procházky ml. Montana 5/2000.
-
-
Existují čtyři způsoby navázání podle toho který z úvazků provazujeme dračí smyčkou jako první a podle toho jak vedeme opisovací smyčku jezírka dračky. Rozsáhlé pojednání o variantách dračí smyčky můžete najít na stránkách HO Sakal
-
Postup podle nás té nejlepší varianty: - jako první vedeme dračí smyčku oky bederního úvazku – volný konec vycházející z uzlu poté vedeme zprava do doleva (z pohledu vazače) oky hrudního úvazku a zpět do uzlu – volným koncem shora kopíruje tzv. jezírko; ten pak vychází z uzlu podél hlavního (zatěžovaného) pramenu lana – uvážeme pojistný uzel ( ten je u dračky nezbytný). Další informace - Metodický dopis ČHS r.86
NAVÁZÁNÍ V PŘÍMCE

-
Tento způsob navázání je opět doporučován některými výrobci úvazků, přesto ho pro lezeckou praxi nepovažujeme za příliš vhodný.
-
Výhody:
-
jednoduché vázání
-
malá spotřeba lana
-
dobrá vizuální kontrola
-
možnost „odvázání“ hrudního úvazu ( převlíkání bundy) za stálého navázání na bederním úvazku (opačně uvedeno: Lienerth R. Montana+ Jaro, léto 2002, tr.28,29.) - úvaz se jen posune po laně nahoru.
-
-
Nevýhody:
-
nepříjemné stahování hrudního úvazku při lezení na prvním konci lana - neustálým povolováním a dotahováním lana v hrudním úvazku nepříjemně řežou ramínka úvazku.
-
správná poloha ve visu se nastaví povolením hrudního úvazku, ten pak nesedí pevně na svém místě
-
větší opotřebení navazovacích ok hrudního úvazku stálým pohybem lana
-
po pádu může dojít ke stočení lezce do klubíčka. Tuto polohu nepovažujeme za bezpečnou - při nárazu zády do skály je zle.
-
-
Postup vázání je jednoduchý. Lano protáhneme shora oky hrudního úvazu a pomocí osmičkového uzlu se přivážeme k bedernímu úvazu. Správný postup navázání na sedák bude popsán v dalším dílu MU.
-
Hrudní úvaz se musí povolit tak, aby se navazovací oka překrývala.