Zpráva z lavinového kurzu

Napsal Super User. Posted in Dynamo 43

Ahoj všichni :)
Tak jsem se vrátila z lavinovyho kurzu :)


Laviny1.jpg Hmn, stalo to za to. Konečně jsem "ho" zas držela v ruce :)))))))))
Vyhledala jsem všechny "zasypaný". Úspěch !!! podařilo se mi to. I vysondovat. "zasypání" ...to byly samozřejmě pipaky. Měli jsme k dispozici několik druhu pipaku. Mammut, pieps, nový vyklápěcí ortovox, klasiků ortovox f1 či jak, pak různý arvy a další. Při moji smůle...anebo štěstí...se ke mě...do ruk....dostal nejčastěji "mamut barryvox" či jak se to jmenuje...a nějak jsem se s ním docela zkamaradila. Šlo to s ním docela výborně. Zvládá to vyhledat i několik zasypaných najednou. Jde si u něj zvolit, který zasypaný já budu vyhledávat a má to jakýchsi funkci atd... ==== to ale zvládají i ty ostatní, "další lepší" pipaky.
mno....nějak zatím váhám, který si mám pořídit. Jestli pieps dsp nebo toho mammuta. Pracují podobně a jsou na stejně úrovni !
Takže, v tu sobotu jsme od rána vyhledávali, sondovali a pak večer jsme měli akci, "časovku", ve skupinkách po 5ti jsme byli vyslání před chatu do terénu - byl oznacenej praporkama, jakože laviniste. Odhad velikosti plochy...hmn....nemám odhad.....plocha skoro nezalesněna před svycarnou....takže velikánská plocha..... - a měli jsme za dobu 15 minut najít 6 zasypaných (pipaky)....byla to děsná fuška....běhat a nevědět, kde vyhledávat....bylo to úžasný, když jsem chytla nějaký signál.....rychle pak hledat a rychle dohledávat....rychle "rozbalit" sondu a vykopat....nakonec nikdo z našich 4 družstev nevyhrál, protože nikomu se nepodařilo najít všech 6 pipaku :) v tom velikým prostoru :((( v tom daným čase.a navíc všecko ve tmě....úplně....při celovkach :(((( akorát že to byla "hra" (zatím).
Laviny3.jpg A dneska, v neděli, jsme řešili sníh......měli jsme se vydat do kotle, a tam udělat sněhový profil, ale nevydali jsme se, kvůli počasí. Tak jsme profil udělali na ovčárně. Tam jsme taky otestovali viktorovyho malyho "cerstvyho" zachranarskyho psíka - kristynku :) uzasnej čokl:))))) hledala jednoho zasypanyho v lavině. A podařilo se ji to...akorát chudinka byla zmatená že všech těch našich stop, který jsme udělali, abychom vykopali pro dobrovolníka jeskyňku ve svahu, kam se schoval...jakože je zasypaný.....ale pak ho pak pěkně vyčmuchala....šikulka.
Mno....a při té příležitosti....byla to vhodná příležitost!....nechali jsme se postupně....cvičné.....kdo chtěl......."zasypat lavinou"
!!!!!!!!!!!!!!!!!!! šla jsem do toho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
proč to nezkusit, jak to vůbec v lavině vypadá. Mno....neměla jsem na sobě toho sněhu moooc.....ikdyz 30 cm to nebylo....až skoro půl metrů teda.....kluci s lopatama se hooodne snažili :) ...a musím říct....že to je opravdu velikanskej zážitek......nikdy....nikdy to nechci zažít jakože doopravdy.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Byla jsem tak jenom! asi minutu a vážně mi to stačilo.....ten děsný tlak toho sněhu a "to nic" k dýchání.....hrůza.....fakt hrůza.....snažila jsem se tam nějak pohnout....bez šance....nic.....a zdálo se mi, že to minimum je tak strašně rychle vydýchaný...a co pak tam má člověk dýchat těch pár ubohých minut? Než ho pak někdo "vykope". Anebo teda nevykope?
Pak jsme si vyměňovali s ostatníma zážitky a pocity.....a s většinou jsme se shodli na tom....že bysme taktak přežili 5 minut :)))))) .....a že to byl docela veliký stres a strach....jenom už ta jedna minuta "v lavině". Fuuuuuuj
Nechci !!!!!!!!!!!!!!!
Sle člověka to neodradí, že by měl raději zůstat sedět doma u televize, to ne :)))))) nebo možná některý jo, ale mě určitě nee. Laviny2.jpg