Informační revoluce v horách

Napsal Super User. Posted in Dynamo 42

- předpověď počasí pro Alpy lze zasílat automaticky na mobilní telefon!

 

         Ve většině alpských oblastí s výnimkou hodně odlehlých údolí dnes vcelku bez větších problémů funguje GSM telefon. V minulém roce mi přišlo kuroózní, když jsem z bivaku v jižní stěně Marmolady telefonoval svojí přítelkyni do Prahy. Letos   s sebou mobila nosím do stěn vždycky, samozřejmě vypnutého. Mám tak možnost přivolat např. vrtulník, nadiktovat závěť svému právnikovi, rezervovat si v údolí stůl se slavnostní večeří atd.

         Delší dobu jsem přemýšlel, jak získat na mobil aktuální předpověď počasí a trochu tím snížit četnost lezení za deště, bouřky a sněžení. Existují telefonní čísla, kam si zavoláte za vysoký minutový poplatek (podobně jako na 0609) a alpskou předpověď si tam poslechnete. Moje němčina je ale na takové úrovni, že to jsem schopen částečně pochopit tak po deseti zopakováních. Jako nejdostupnější řešení jsem tedy zvolil SMS - textovou zprávu v síti GSM. Celou věc jsme udělali obecně, takže ji může využít každý vlastník GSM telefonu.

         Technická služba funguje tak, že každý den se v 16:40 stáhne německý text předpovědi ze serveru:

www.alpenverein.de/Pages/wetter.htm, vyberou se z něj podstatné informace, nahradí se německá diakritika a oddělí se předpověď pro východní Alpy. Výsledný text se rozseká po celých slovech na jednotlivé díly do 143       znaků, díly se očíslují podle pořadí a každý den v 16:45 postupně odešlou na mobilní telefon jako série 3-9 SMS zpráv. Celá věc běží automaticky a rozrsílání z našeho serveru je zdarma.

         Co stojí poplatky operátorovi sítě?

         Uživatelé Paegasu zaplatí 50 Kč za zřízení mobilní e-mailové schránky(informace o aktivaci viz www.mobil.cz,rubrika SBS&CB) provoz zdarma, maximálně poplatek za doručení zprávy od roamingového partnera pokudjste v zahraničí, odeslání aktivačního a deaktivačního mailu z mobilu po 1,05Kč. V síti Paegas podle našich zkušeností služba funguje nejlépe.

         Uživatelé Eurotelu mají schránku   automaticky a zadarmo, ovšem provoz stojí 2,10Kč za správu, navíc pokud chcete mít možnost posílat aktivační a deaktivační mail z mobilu musíte si platit měsíční paušál 47,70 Kč. V síti Eurotel se tyto SMS zprávy chovají více náhodným způsobem.

         Jak službu aktivovat

1.Posláním mailu v síti Internet

         Na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. pošlete zprávu, do subjektu napište cokoliv, např. "aktivace", tělo zprávy musí obsahovat 2 řádky: řádek parametrů a řádek s adresou.

         Adresa pro Eurotel:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kde xxxyyy je číslo Vašeho telefonu bez 0602.

         Adresa pro Paegas:jmeno.příjmení@sms.paegas.cz nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. podle toho, jakým způsobem jste aktivovali svojí mobilní schránku.

         Parametry mohou být zatím p,o,w nebo x, případně jejich kombinace - viz dále.

 

2.Posláním mailu z mobilu

         Tato varianta je odzkoušena pouze pro Paegas, nepředpokládám její používání z Eurotelu kvůli nutnosti navýšení paušálu. Pokud to bude někomu chybět, napište. Ze svého mobilního telefonu pošlete SMS zprávu na číslo 4616 ve tvaru #Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. "parametr" kde parametr může být p,o,w,x, nebo jejich kombinace. Adresa se přečte automaticky ze správy, zadávat se tudíž nemusí.

           Použití parametrů při aktivaci/ deaktivaci                                                                              

        

- p zasílání obecného úvodu předpovědi,

- o zasílání předpovědi pro východní Alpy

- w zasíání předpovědi pro západní Alpy

- x zrušení pravidelného zasílání zpráv každý den v 16:45

 

doporučujeme kombinace: po nebo pw, maximalistické pwo povede většinou k většímu počtu SMS než 10, což nezvládne ani nejlepší mobilní telefon.

 

První série SMS dojde bezprostředně po zaslání aktivační zprávy

nebo mailu.

 

Každá zpráva začíná adresou odkud přišla, za ní následuje pořadové číslo zprávy a vlastní text. Zprávy mohou vlivem přenosu přes několik serverů přijít v nesprávném pořadí a pořadové číslo je proto velice důležité! Vzhledem k obtížnější orientaci v několika SMS je dobré použít co nejlepší typ mobilního telefonu s dostatkem paměti pro SMS a víceřádkovým displejem. Jako nejlepší se osvědčil telefon NOKIA 6110 s pamětí na 10 SMS. Jiné telefony mají většinou paměť na 5 nebo méně SMS zpráv a zprávy je proto nutné postupně zapisovat a umazávat. Pokusi s jednořádkovým displejem u Erickssonu 768 jsem raději vzdal, přijatelně se pracovalo se Sony 1000 nebo Dancallem 2711.

 

Autorem programového řešení je Jiří Dobeš, děkovné dopisy mu můžete zasílat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., dotazy, připomínky a uživatelské postřehy posílejte na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Celá věc je zatím v pokusné fázi a budu rád, když mi napíšete svoje zkušenosti s jejím použitím. Pochopitelně pro využití této služby je potřeba mít roaming, aby Vám předpověď mohla přijít přímo do spacáku pod alpskou stěnu, kterou se druhý den chystáte vylézt.

 

Hore zdar! Hobl