Devadesátka 1999

Napsal Super User. Posted in Dynamo 42

Neděle 7.února 1999.

         Po téměř třech letech se opět jela zimní devadesátka. Mnoho se lidem nechtělo a tak nakonec jeli jenom tři : Pavel Frydrych, Oldřich Matela a já (Pavel Matoušek).

         Pro mimořádně špatné dopravní spojení nakonec jedu autem až do Val.Meziříčí. Zde přijede autem Pavel a Olda. Všechny nás pak veze Pavlův brácha až do Ostravice. Start podle tradice asi v 6. Pavlův brácha se vrací domů a my šlapem na Lysou. Cestou nás předejdou dva Lysáci, ale i nám se šlape dobře. Počasí přeje, sníh je nádherný prašan. Asi o půl osmé jsme na Lysé hoře. Postupně se zde shromažďuje asi 15 lysáků. Trochu se v hospodě posilujem a 8.10 vyjíždíme. Je trochu mlha, mrzne a v prašanu se jede báječně. Ani se nám nezdá a už jsme v hospodě na Bílém kříži. Strašíme se úsekem na Bumbálku. Počasí i sníh je však nádherné a tak za chvíli již obědváme v hospodě Kmínek (pro neznalé asi 3 km před Bumbálkou). Vydatně se krmíme a libujem si, jak to dnes jde.

         Kolem třetí jsme na Třeštíku. Počasí se však začíná kazit. Kluci se zastavují na čaj, já jedu pomalu sám napřed. Někde u Benešek se spojujem. Počasí se zcela obrátilo. Jako by nás chtělo odradit a zabránit nám v dojetí do konce. Sněží a fouká velmi silný boční vítr. Při sjezdech není nic vidět, stopa je asi po 20 metrech vždy hned zafoukaná. V tomto božím dopuštění dorazíme za šera před pátou na Čarták (Soláň). Najeté kilometry jsou již znát. A zbývá ještě dobrých 30km. Tak opět vydatné posilnění. To počasí nám ujedlo dost morálu a tak trochu váháme jestli pojedeme dál. Ale pak si dáme cosi na posilněnou a z odhodláním dorazit nebo zhyhout vyrážíme při baterkách asi v 1830 z hospody.

         Jaké je naše překvapení, když je venku opět pěkně. A tak celkem v pohodě se brouzdáme na Tanečnici a na Cáb. Hospoda na Cábu je ovšem zavřená a tak v 2100 jen projíždíme kolem a sjíždíme do Vsetína. Na nádraží jsme v 2300. Zavřené je ovšem i nádraží a vlak jede až ve 2 ráno. Máme toho myslím všichni dost. Konec konců na rozježdění nebyl letos moc čas ani podmínky. A tak po chvíli váhání si berem taxika do Valmezu, kde mám auto.

         Cestou si pochvalujem, že se po tak dlouhé době opět podařilo ujet Devadesátku a definitivně se utvrzujem v novém plánu na devadesátky příští. Konec konců Olinův návrh jsme probírali v každé hospodě a teď je definitivně stvrzen. Příští Devadesátka se začne večer, při příjezdu posledního vlaku do Ostravice (asi kolem 23). Pojede se tedy na noc. Nevýhoda zavřené hospody na Lysé bude vydatně vyvážena jízdou druhé části za světla, včasného dojetí do Vsetína a bezproblémových spojů. Kromě toho se na Bumbálce mohou přidat ti, co budou chtít jet jen druhou půlku, tedy Půldevadesátku.

Matoušek